Ημερομηνία της γέννησης : 21/05/1998
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2011
Ηλικία : 25

Δημήτρης Σαλπιγγίδης Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δημήτρης Σαλπιγγίδης   Δημήτρης Σαλπιγγίδης Icon_minitimeΠεμ Φεβ 24, 2011 6:25 pm

Δημήτρης Σαλπιγγίδης πηγή εδώ

Καριέρα

Ξεκίνησε το ποδόσφαιρο σε πολύ μικρή ηλικία. Ξεκίνησε σαν παιδί από την Ακαδημία Ζάχου, πέρασε για δύο χρόνια από την εφηβική ομάδα του Αστέρα Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης και το 1995 βρέθηκε στην ποδοσφαιρική ακαδημία του Γιώργου Κούδα. Το 1997 εντάχθηκε στην ερασιτεχνική ομάδα του ΠΑΟΚ, στον οποίο το 1999 υπέγραψε επαγγελματικό συμβόλαιο, σε ηλικία 18 ετών.

Η πρώτη του παρουσία σε επίσημο αγώνα έγινε στις 30 Σεπτεμβρίου 1999 σε αγώνα για το κύπελλο ΟΥΕΦΑ ΠΑΟΚ - Λοκομοτίβ Τιφλίδας 2-0, με προπονητή τον Άρι Χάαν. Είχε περάσει σαν αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και σκόραρε στο 88' το δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο μισό της ίδιας περιόδου (1999-2000) δόθηκε δανεικός στη Λάρισα που αγωνιζόταν τότε στη Β' εθνική, όπου σε 7 αγώνες δεν σημείωσε κανένα τέρμα. Επέστρεψε στον ΠΑΟΚ και αγωνίστηκε στο πρώτο μισό της περιόδου 2000-01, παίρνοντας όμως ευκαιρίες μόνο σε αγώνες κυπέλλου. Για τον επόμενο ενάμισι χρόνο δόθηκε δανεικός στην Καβάλα και την περίοδο 2001-02 σημείωσε 20 γκολ σε 28 συμμετοχές (πρώτος σκόρερ της Γ' εθνικής).

Ο τότε προπονητής του ΠΑΟΚ Άγγελος Αναστασιάδης, τον κάλεσε πίσω στην ομάδα το καλοκαίρι του 2002. Ο 21χρονος τότε Σαλπιγγίδης δεν είχε μεγάλο χρόνο συμμετοχής, την ίδια περίοδο κατά την οποία αγωνιζόταν στο σύλλογο και ο Γιάννης Οκκάς. Όταν ο τελευταίος μεταγράφηκε στην ΑΕΚ το καλοκαίρι του 2003, ο Άγγελος Αναστασιάδης τού εμπιστεύτηκε θέση βασικού και εκείνος ολοκλήρωσε τη σεζόν με 16 γκολ στο ενεργητικό του, ενώ παράλληλα αναδείχθηκε ηγέτης της ομάδας. Το ντεμπούτο του σε αγώνα Α' εθνικής είχε γίνει στις 25 Αυγούστου 2002, στον αγώνα ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκού 4-1. Την περίοδο 2005-06, ο Σαλπιγγίδης κατέλαβε την πρώτη θέση στον πίνακα των σκόρερ του ελληνικού πρωταθλήματος με 17 γκολ.

Έπειτα από μία επεισοδιακή μεταγραφική περίοδο, ο Σαλπιγγίδης αποκτήθηκε τελικά από τον Παναθηναϊκό, με τον οποίο υπέγραψε τετραετές συμβόλαιο για 800.000 ευρώ το χρόνο, στις 17 Αυγούστου 2006. Ο ΠΑΟΚ για την παραχώρηση του παίκτη έλαβε 1.500.000 ευρώ, ενώ δύο παίκτες από τον Παναθηναϊκό, οι Θανάσης Τσίγκας και Κώστας Χαραλαμπίδης, παραχωρήθηκαν δανεικοί για δύο σεζόν στην ομάδα του ΠΑΟΚ και ο Σάντορ Τόργκελε με ελεύθερη μεταγραφή. Το 2008 επιλέχτηκε αρχηγός του Παναθηναϊκού. Το 2010 επέστρεψε στον ΠΑΟΚ, όπου αγωνίζεται και σήμερα.

Στην εθνική Ελλάδας

Tο 2004 υπήρξε βασικό στέλεχος της ολυμπιακής εθνικής ομάδας που συμμετείχε στην Ολυμπιάδα της Αθήνας.

Η πρώτη του συμμετοχή στην εθνική ανδρών έγινε στις 17 Αυγούστου 2005, σε εκτός έδρας φιλικό αγώνα με αντίπαλο το Βέλγιο. Από τότε έχει αγωνιστεί σε 39 αγώνες κι έχει πετύχει 4 γκολ. Ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος εναντίον της Ουκρανίας στο μπαράζ του Ντονέτσκ, με το οποίο η Ελλάδα προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2010, καθώς και του πρώτου γκολ της Εθνικής Ελλάδας σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ήταν επίσης μέλος της ομάδας που αγωνίστηκε στην τελική φάση του Euro 2008. Ως σήμερα (Φεβρουάριος 2011) έχει 45 συμμετοχές έχοντας πετύχει 6 γκολ.

Σπόιλερ:

Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Xirokabi City :: Πληροφορίες :: Πληροφορίες-